MCP4452-103E/ST
Mfr.Part #
MCP4452-103E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DGT POT 10KOHM 257TAP 14TSSOP
Stock
298
In Stock :
298
Product Category :
Digital Potentiometers
Resistance :
10kOhm
Base Part Number :
MCP4452
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
I2C
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification :
AEC-Q100
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Taper Type :
Linear
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Brand :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Tolerance :
±20%
Screening Level :
Extended
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Rheostat
Number of Circuits :
4
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminals :
14
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Packaging :
Tube
Pin Count :
14
Number of Elements :
4
Published :
2010
Operating Supply Voltage :
1.9, 1.7, 1.8 V
Nominal Supply Current :
600μA
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Features :
Mute, Selectable Address
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Control Interface :
Serial I2C
Number of Positions :
256
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Grade :
Automotive
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Product Status :
Active
Supplier Package :
TSSOP
Number of Channels :
Resistance (Ohms) :
10k
Series :
Mounting :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.635mm
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Termination Style :
SMD/SMT
Min Supply Voltage :
1.8 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Taper :
Linear
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supplies :
3/5V
Max Operating Temperature :
125 °C