MCP4341T-503E/ML
Mfr.Part #
MCP4341T-503E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 20QFN
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
4
Base Part Number :
MCP4341
Features :
Resistance (Ohms) :
50k
Subcategory :
Base Product Number :
MCP4341
Supplier Device Package :
20-QFN-EP (4x4)
Seated Height-Max :
1 mm
Terminal Position :
QUAD
RoHS :
Details
Resistance :
50kOhm
Number of Taps :
129
Factory Lead Time :
15 Weeks
Interface :
SPI
Number of Terminations :
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Tolerance :
±20%
Operating Supply Current :
0.55 mA
Configuration :
Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Power Supplies :
3/5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Series :
WiperLock™
Number of Functions :
4
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Terminal Pitch :
0.5mm
Memory Type :
Non-Volatile
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
950μm
Total Resistance :
50000Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
4mm
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
5.5, 1.8 V
Microchip
Supplier Package :
QFN EP
Brand :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Control Interface :
Serial SPI
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
4mm
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Number of Positions :
129
Bandwidth :
0.2 kHz
Supply Voltage :
2.7V
Datasheets
MCP4341T-503E/ML
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4341T-503E/ML from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP4341, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:0.2 kHz, MCP4341T-503E/ML pinout, MCP4341T-503E/ML datasheet PDF, MCP4341T-503E/ML amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4341T-503E/ML ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.