MCP4331-503E/ML
Mfr.Part #
MCP4331-503E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 20QFN
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Supplier Device Package :
20-QFN-EP (4x4)
Number of Positions :
129
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Bandwidth :
0.2 kHz
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance :
50kOhm
20
Taper Type :
Package :
Tube
Operating Supply Current :
0.55 mA
Package Shape :
Square
Resistance (Ohms) :
50k
20
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
0.5mm
Total Resistance :
50000Ohm
Base Product Number :
MCP4331
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Package :
QFN EP
Microchip
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Length :
3.9878mm
Width :
3.9878mm
Tolerance :
±20%
Number of Taps :
129
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Seated Height-Max :
1 mm
Number of Terminals :
Height :
939.8μm
Operating Supply Voltage :
5.5, 1.8 V
Subcategory :
Base Part Number :
MCP4331
Supply Voltage :
2.7V
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Datasheets
MCP4331-503E/ML
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4331-503E/ML from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad, Base Part Number:MCP4331, Mounting Type:Surface Mount, MCP4331-503E/ML pinout, MCP4331-503E/ML datasheet PDF, MCP4331-503E/ML amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4331-503E/ML ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.