MCP4331-103E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4331-103E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 10KOHM 129TAP 20TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Control Interface :
Serial SPI
Number of Positions :
129
Pin Count :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Supply Current :
0.55 mA
Number of Taps :
129
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Seated Height-Max :
1.2 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Radiation Hardening :
No
Number of Pot per Package :
4
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
20-TSSOP
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Qualification :
AEC-Q100
Number of Circuits :
4
Brand :
Temperature Grade :
Automotive
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminals :
20
Memory Type :
Volatile
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power Supply Type :
Single
Published :
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Microchip
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Package Shape :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
PCB Mount
Taper Type :
Linear
Supply Voltage :
2.7V
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Resistance :
10kOhm
Resistance (Ohms) :
10k
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Terminations :
yes
HTS Code :
Nominal Supply Current :
550μA
Taper :
Linear
Number of Pins :
Reach Compliance Code :
Compliant
Bandwidth :
1 kHz
Interface :
SPI
Resistance Law :
Tolerance :
±20%
Mounting :
Configuration :
Potentiometer
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tube
Screening Level :
Extended
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
MCP4331
Total Resistance :
10000Ohm
Base Product Number :
MCP4331
Operating Supply Voltage :
5 V
Width :
4.5mm
Supplier Package :
TSSOP
Number of Functions :
Features :
Power Supplies :
3/5V
Length :
6.6mm
Height :
1.05mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Datasheets
MCP4331-103E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4331-103E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Bandwidth:1 kHz, Base Part Number:MCP4331, MCP4331-103E/ST pinout, MCP4331-103E/ST datasheet PDF, MCP4331-103E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4331-103E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.