MCP4262T-503E/MF
Mfr.Part #
MCP4262T-503E/MF
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 10DFN
Base Part Number :
MCP4262
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125 °C
Height :
0.88 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
1mm
Seated Height-Max :
1 mm
Supply Voltage :
5V
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Package Shape :
Square
Surface Mount
Min Supply Voltage :
1.8 V
Base Product Number :
MCP4262
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Supply Current :
0.55 mA
Taper Type :
Linear
Number of Elements :
2
Number of Terminals :
10
Resistance :
50kOhm
Bandwidth :
0.2 kHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistance Tolerance-Max :
20%
Operating Supply Voltage :
5V
Resistance (Ohms) :
50k
Max Supply Voltage :
5.5 V
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Terminations :
10
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Configuration :
Rheostat
Terminal Pitch :
0.5mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
10-DFN (3x3)
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
3mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Supplier Package :
DFN EP
Memory Type :
Non-Volatile
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad
Width :
3mm