MCP4261-502E/SL
Mfr.Part #
MCP4261-502E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 14SOIC
Stock
862
In Stock :
862
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Package :
Tube
Microchip
Pin Count :
14
Seated Height-Max :
1.75 mm
Taper :
Linear
Subcategory :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
8.65mm
Base Product Number :
MCP4261
Resistance (Ohms) :
5k
Supplier Device Package :
14-SOIC
Number of Terminations :
14
Factory Lead Time :
1 Weeks
Number of Positions :
256
Operating Supply Voltage :
5V
Control Interface :
INCREMENT/DECREMENT
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Published :
2008
Features :
Lead Free :
Lead Free
Bandwidth :
2 kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
MCP4261
Width :
3.9mm
Configuration :
Potentiometer
Tolerance :
±20%
Package Shape :
RECTANGULAR
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Height :
1.25mm
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
HTS Code :
Total Resistance :
5000Ohm
Packaging :
Tube
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Operating Supply Current :
550 uA
Resistance Tolerance-Max :
20%