MCP4252-503E/UN
Mfr.Part #
MCP4252-503E/UN
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 10MSOP
Resistance :
50kOhm
Bandwidth :
0.2 kHz
Width :
3mm
Total Resistance :
50000Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Microchip
Resistance Tolerance-Max :
20%
Nominal Supply Current :
1mA
Package :
Tube
Seated Height-Max :
1.1 mm
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Power Supply Type :
Single
Supplier Device Package :
10-MSOP
Number of Terminals :
10
Package Shape :
Square
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Base Part Number :
MCP4252
Number of Terminations :
10
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Memory Type :
Volatile
Configuration :
Rheostat
Pin Count :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G10
Base Product Number :
MCP4252
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Resistance (Ohms) :
50k
Supplier Package :
MSOP
Length :
3mm
Height :
950μm
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Current :
0.55 mA
+ 125 C
Datasheets
MCP4252-503E/UN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4252-503E/UN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Base Part Number:MCP4252, Number of Terminations:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:10, MCP4252-503E/UN pinout, MCP4252-503E/UN datasheet PDF, MCP4252-503E/UN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4252-503E/UN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.