MCP4241T-502E/ST
Mfr.Part #
MCP4241T-502E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 14TSSOP
Supplier Package :
TSSOP
Number of Terminations :
14
Width :
4.4mm
Features :
Supply Voltage :
5V
Resistance Tolerance-Max :
20%
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Number of Positions :
128
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Total Resistance :
5000Ohm
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
5V
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Bandwidth :
2 kHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Resistance :
5kOhm
Number of Taps :
129
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Part Number :
MCP4241
Height :
1 mm
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Configuration :
Potentiometer
Length :
5mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Supply Current :
0.55 mA
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Memory Type :
Non-Volatile
Power Supply Type :
Single
Resistance (Ohms) :
5k
RoHS :
Details
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Pins :
14
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Base Product Number :
MCP4241
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCP4241T-502E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4241T-502E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Bandwidth:2 kHz, Base Part Number:MCP4241, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:14, MCP4241T-502E/ST pinout, MCP4241T-502E/ST datasheet PDF, MCP4241T-502E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4241T-502E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.