MCP4241-503E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4241-503E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 14SOIC
Stock
292
In Stock :
292
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Potentiometer
Resistance (Ohms) :
50k
Mounting :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tube
Resistance Tolerance-Max :
20%
Bandwidth :
0.2 kHz
Series :
WiperLock™
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tube
Published :
2008
Radiation Hardening :
No
Base Product Number :
MCP4241
Qualification :
AEC-Q100
Supplier Device Package :
14-SOIC
Nominal Supply Current :
550μA
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Width :
3.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Taper :
Linear
Number of Pot per Package :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MCP4241
Screening Level :
Extended
Memory Type :
Non-Volatile
Power Supply Type :
Single
Taper Type :
Linear
Control Interface :
Serial SPI
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Supply Type :
Single
Operating Supply Voltage :
5V
Package Shape :
RECTANGULAR
Temperature Grade :
Automotive
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Microchip
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
RoHS :
Details
Power Supplies :
1.8/5 V
Height :
1.25mm
Terminal Pitch :
1.27 mm
Number of Circuits :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
14
Supply Voltage :
5V
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
yes
Mount :
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Total Resistance :
50000Ohm
Resistance Law :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
8.65mm
Interface :
SPI
Number of Terminations :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Number of Taps :
129
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
50kOhm
Tolerance :
±20%
Product Type :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Seated Height-Max :
1.75 mm
Number of Terminals :
Number of Positions :
257
Operating Supply Current :
0.55 mA
Supplier Package :
SOIC N
Datasheets
MCP4241-503E/SL
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4241-503E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Base Part Number:MCP4241, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MCP4241-503E/SL pinout, MCP4241-503E/SL datasheet PDF, MCP4241-503E/SL amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4241-503E/SL ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.