MCP4241-103E/P
Mfr.Part #
MCP4241-103E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 14DIP
Stock
124
In Stock :
124
Digital Potentiometers
Resistance Law :
Nominal Supply Current :
550μA
Supply Voltage :
5V
Package Shape :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Supply Type :
Single
REACH SVHC :
No SVHC
Interface :
SPI
Dual Supply Voltage (Typ) :
Not Required(V)
Resistance :
10kOhm
Features :
Rad Hardened :
No
Base Part Number :
MCP4241
Interface Type :
Serial (4-Wire/SPI)
Pin Count :
14
Termination Style :
Through Hole
Brand :
Dual Supply Voltage (Min) :
Not Required(V)
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Dual
Single Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Number of Positions :
128
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Packaging :
Tube
Length :
19.05mm
Supplier Device Package :
14-PDIP
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Number of Terminals :
14
Operating Temperature Classification :
Automotive
Single Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Microchip
Resistance Tolerance-Max :
20%
Mount :
Power Supplies :
1.8/5 V
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Single Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Configuration :
Potentiometer
Temperature Grade :
Automotive
Seated Height-Max :
5.334 mm
Published :
2007
Series :
WiperLock™
Supplier Package :
PDIP
Qualification :
AEC-Q100
Package Type :
PDIP
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
Subcategory :
Resistance (Ohms) :
10k
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dual Supply Voltage (Max) :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
- 40 C
HTS Code :
Number of Functions :
1
Power Supply Requirement :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
Height :
3.3mm
Terminal Pitch :
2.54 mm
Total Resistance :
10000Ohm
Bandwidth :
1 kHz
Number of Pins :
Memory Type :
Non-Volatile
Supply Current :
0.55(TYP)(mA)
Base Product Number :
MCP4241
Operating Supply Current :
0.55 mA
Width :
6.35mm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Product Type :
Datasheets
MCP4241-103E/P
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4241-103E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP4241, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:14, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Bandwidth:1 kHz, Number of Pins:14, MCP4241-103E/P pinout, MCP4241-103E/P datasheet PDF, MCP4241-103E/P amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4241-103E/P ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.