MCP4231T-104E/ML
Mfr.Part #
MCP4231T-104E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 16QFN
ROHS3 Compliant
Supplier Package :
QFN EP
Supplier Device Package :
16-QFN-EP (4x4)
Nominal Supply Current :
1mA
Resistance (Ohms) :
100k
Length :
4mm
Package Shape :
Square
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Current :
0.55 mA
Width :
4mm
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Positions :
128
Surface Mount
Screening Level :
Extended
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Power Supplies :
1.8/5 V
Operating Supply Voltage :
5V
Seated Height-Max :
1 mm
Pin Count :
16
Power Supply Type :
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Terminal Position :
QUAD
Number of Taps :
129
Bandwidth :
0.1 kHz
Number of Pins :
16
Base Part Number :
MCP4231
Number of Pot per Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Resistance Tolerance-Max :
20%
HTS Code :
Taper Type :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Product Number :
MCP4231
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Resistance :
100kOhm
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
1mm
Control Interface :
Serial SPI
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Product Category :
Height :
0.88 mm
Number of Functions :
1
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Total Resistance :
100000Ohm
Mounting :
Datasheets
MCP4231T-104E/ML
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231T-104E/ML from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:16-VQFN Exposed Pad, Bandwidth:0.1 kHz, Number of Pins:16, Base Part Number:MCP4231, Number of Terminations:16, MCP4231T-104E/ML pinout, MCP4231T-104E/ML datasheet PDF, MCP4231T-104E/ML amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231T-104E/ML ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.