MCP4231-104E/ST
Mfr.Part #
MCP4231-104E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Stock
96
In Stock :
96
Product Category :
Digital Potentiometers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Type :
Single
Termination Style :
SMD/SMT
Microchip
Factory Lead Time :
14 Weeks
Brand :
Features :
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Terminals :
14
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Pin Count :
14
Min Operating Temperature :
-40 °C
Qualification :
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
ECCN Code :
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Positions :
128
Series :
Number of Pot per Package :
2
HTS Code :
Supplier Package :
TSSOP
Bandwidth :
0.1 kHz
Packaging :
Tube
Seated Height-Max :
1.2 mm
Taper :
Linear
RoHS :
Details
Nominal Supply Current :
1mA
Operating Supply Current :
0.55 mA
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
MCP4231
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Memory Type :
Volatile
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Pbfree Code :
yes
Width :
4.4mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance Law :
Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
MCP4231
Terminal Position :
Dual
Resistance :
100kOhm
Power Supply Type :
Single
Max Supply Voltage :
5.5 V
Published :
2008
yes
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Taper Type :
Power Supplies :
1.8/5 V
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of Functions :
1
Length :
5mm
Total Resistance :
100000Ohm
Number of Circuits :
2
Number of Terminations :
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Number of Pins :
Package :
Tube
Screening Level :
Extended
Reach Compliance Code :
Compliant
Radiation Hardening :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mount :
Control Interface :
Serial SPI
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Taps :
129
Height :
0.9 mm
Resistance Tolerance-Max :
20%
Configuration :
Potentiometer
Resistance (Ohms) :
100k
Number of Elements :
Supply Voltage :
5V
Subcategory :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Schedule B :
8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000
Datasheets
MCP4231-104E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231-104E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Bandwidth:0.1 kHz, Base Part Number:MCP4231, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, MCP4231-104E/ST pinout, MCP4231-104E/ST datasheet PDF, MCP4231-104E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231-104E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.