MCP42100-E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP42100-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Stock
105
In Stock :
105
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Bandwidth :
0.145 kHz
Base Part Number :
MCP42100
Operating Supply Current :
340 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Total Resistance :
100000Ohm
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :
PCB Mount
Pin Count :
14
RoHS :
Details
Number of Positions :
256
Radiation Hardening :
No
Package :
Tube
Resistance :
100kOhm
Quiescent Current :
10nA
Temperature Coefficient (Typ) :
800ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Law :
Linear
Tolerance :
±30%
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
175
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Configuration :
Potentiometer
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Brand :
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Number of Functions :
2
Number of Pins :
14
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Published :
2003
Number of Taps :
256
Memory Type :
Volatile
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Microchip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
MCP42100
Number of Terminals :
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
2.7 V to 5.5 V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
4.4mm
Features :
Cascade Pin
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Grade :
Automotive
Interface :
SPI
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Length :
5mm
Nominal Supply Current :
340µA
Supply Type :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
10MHz
Supply Voltage :
5V
Qualification :
AEC-Q100
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Coefficient :
800 ppm/°C
Mounting Type :
Surface Mount
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
JESD-609 Code :
e3
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Taper :
Linear
Height :
0.9 mm
Product Status :
Active
Control Interface :
3-Wire Serial
Series :
Resistance (Ohms) :
100k
Terminal Form :
Gull wing
Feature :
Cascade Pin
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Packaging :
Tube
Power Supplies :
3/5V
Number of Terminations :
Number of Circuits :
2
Seated Height-Max :
1.2 mm
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
MCP42100-E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP42100-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.145 kHz, Base Part Number:MCP42100, Number of Pins:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, MCP42100-E/ST pinout, MCP42100-E/ST datasheet PDF, MCP42100-E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP42100-E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.