MCP4152-104E/SN
Mfr.Part #
MCP4152-104E/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 8SOIC
Resistance (Ohms) :
100k
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Bandwidth :
0.1 kHz
Length :
4.9mm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Supply Current :
0.55 mA
Resistance Tolerance-Max :
20%
Configuration :
Rheostat
Supplier Package :
SOIC N
Number of Positions :
256
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Published :
Base Product Number :
MCP4152
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Memory Type :
Volatile
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Total Resistance :
100000Ohm
Package Shape :
RECTANGULAR
Base Part Number :
MCP4152
Resistance :
100kOhm
Terminal Pitch :
1.27 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Nominal Supply Current :
1mA
Height :
1.25mm
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Taps :
257
Width :
3.9mm
Microchip
Supply Voltage :
5V
Seated Height-Max :
1.75 mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
MCP4152-104E/SN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4152-104E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, Bandwidth:0.1 kHz, Base Part Number:MCP4152, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, MCP4152-104E/SN pinout, MCP4152-104E/SN datasheet PDF, MCP4152-104E/SN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4152-104E/SN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.