MCP4151T-103E/MF
Mfr.Part #
MCP4151T-103E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC DGT POT 10KOHM 257TAP 8DFN
Memory Type :
Volatile
Base Part Number :
MCP4151
Tolerance :
±20%
Seated Height-Max :
1 mm
Length :
3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Total Resistance :
10000Ohm
Resistance :
10kOhm
Operating Supply Current :
0.55 mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Pitch :
0.65mm
Height :
0.88 mm
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Nominal Supply Current :
1mA
HTS Code :
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
1
Subcategory :
Series :
Supply Voltage :
5V
Bandwidth :
1 kHz
Number of Taps :
257
Resistance (Ohms) :
10k
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Package :
DFN EP
Configuration :
Potentiometer
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
NO LEAD
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Width :
3mm
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Number of Pins :
Base Product Number :
MCP4151
Package Shape :
Square
Number of Positions :
256
Resistance Tolerance-Max :
20%
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Datasheets
MCP4151T-103E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4151T-103E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP4151, Bandwidth:1 kHz, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, Number of Pins:8, MCP4151T-103E/MF pinout, MCP4151T-103E/MF datasheet PDF, MCP4151T-103E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4151T-103E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.