MCP4142-104E/SN
Mfr.Part #
MCP4142-104E/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 8SOIC
Stock
112
In Stock :
112
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Taps :
129
Number of Terminals :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tube
Base Product Number :
MCP4142
Seated Height-Max :
1.75 mm
RoHS :
Details
Height :
1.25mm
Published :
2007
Length :
4.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Resistance :
100kOhm
Total Resistance :
100000Ohm
Width :
3.9mm
Base Part Number :
MCP4142
Package :
Tube
Mounting :
Surface Mount
Linear
Temperature Grade :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
Resistance Law :
Linear
Nominal Supply Current :
550μA
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
1.27 mm
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Package :
SOIC N
Operating Supply Current :
0.55 mA
1
REACH SVHC :
No SVHC
Power Supply Type :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Resistance Tolerance-Max :
20%
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Bandwidth :
0.1 kHz
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Series :
WiperLock™
yes
Power Supplies :
1.8/5 V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±20%
Taper Type :
Resistance (Ohms) :
100k
Number of Pins :
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Memory Type :
Non-Volatile
Termination Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
Qualification :
AEC-Q100
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Rheostat
Datasheets
MCP4142-104E/SN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4142-104E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:MCP4142, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:0.1 kHz, Number of Pins:8, MCP4142-104E/SN pinout, MCP4142-104E/SN datasheet PDF, MCP4142-104E/SN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4142-104E/SN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.