MCP4141-502E/P
Mfr.Part #
MCP4141-502E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8DIP
Stock
237
In Stock :
237
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Mount :
Through Hole
Rad Hardened :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Type :
Single
Single Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Dual Supply Voltage (Min) :
Not Required(V)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Total Resistance :
5000Ohm
Base Product Number :
MCP4141
Operating Supply Current :
0.55 mA
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Length :
10.16mm
Supplier Package :
PDIP
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
2.54mm
Bandwidth :
2 kHz
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Nominal Supply Current :
550μA
Resistance :
5kOhm
Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
MCP4141
Number of Elements :
Resistance (Ohms) :
5k
Power Supply Requirement :
Configuration :
Potentiometer
RoHS :
Details
Brand :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Single Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Height :
4.953mm
Dual Supply Voltage (Typ) :
Not Required(V)
Series :
WiperLock™
Supplier Device Package :
8-PDIP
Memory Type :
Non-Volatile
Width :
7.112mm
Operating Supply Voltage :
5V
Interface Type :
Serial (4-Wire/SPI)
Packaging :
Tube
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Operating Temperature Classification :
Automotive
Dual Supply Voltage (Max) :
Supply Current :
0.55(TYP)(mA)
Product Type :
Package :
Tube
No
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2008
Taper Type :
Linear
Single Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Mounting :
Package Type :
PDIP
Datasheets
MCP4141-502E/P
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4141-502E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Bandwidth:2 kHz, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:MCP4141, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP4141-502E/P pinout, MCP4141-502E/P datasheet PDF, MCP4141-502E/P amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4141-502E/P ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.