MCP4132T-503E/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4132T-503E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Supply Type :
Single
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Package :
SOIC N
Control Interface :
Serial SPI
Nominal Supply Current :
1mA
Bandwidth :
0.2 kHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
8
Tolerance :
±20%
Base Part Number :
MCP4132
Brand :
Number of Pins :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Taper :
Linear
Number of Pot per Package :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mount :
Surface Mount
Length :
4.9mm
Features :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
PCB Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product Status :
Active
Total Resistance :
50000Ohm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Power Supply Type :
Single
Published :
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.9mm
Interface :
SPI
Number of Elements :
1
Operating Supply Current :
0.55 mA
Height :
1.25 mm
Taper Type :
Linear
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
50kOhm
Min Supply Voltage :
1.8 V
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Memory Type :
Volatile
Qualification :
AEC-Q100
Resistance (Ohms) :
50k
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Taps :
129
Terminal Position :
Dual
Number of Circuits :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Screening Level :
Extended
Supply Voltage :
5V
Series :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Microchip
Base Product Number :
MCP4132
Mounting Type :
Pin Count :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Number of Positions :
128
Number of Functions :
Configuration :
Rheostat
Datasheets
MCP4132T-503E/SN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4132T-503E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Number of Terminations:8, Base Part Number:MCP4132, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MCP4132T-503E/SN pinout, MCP4132T-503E/SN datasheet PDF, MCP4132T-503E/SN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4132T-503E/SN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.