MCP4131T-103E/MF
Mfr.Part #
MCP4131T-103E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC DGT POT 10KOHM 129TAP 8DFN
Product Category :
Digital Potentiometers
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Length :
3mm
Number of Terminations :
8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
MCP4131
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance Tolerance-Max :
20%
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supply Type :
Single
Schedule B :
Nominal Supply Current :
1mA
Number of Taps :
129
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Current :
0.55 mA
Resistance (Ohms) :
10k
Brand :
Pin Count :
8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Termination Style :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Package :
DFN EP
Mounting Style :
PCB Mount
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Qualification :
AEC-Q100
Min Operating Temperature :
-40 °C
Resistance Law :
Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Taper :
Linear
Power Supplies :
1.8/5 V
Screening Level :
Extended
Total Resistance :
10000Ohm
Terminal Form :
NO LEAD
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Supply Type :
Single
Bandwidth :
1 kHz
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Taper Type :
Number of Circuits :
1
Temperature Grade :
Automotive
Configuration :
Potentiometer
Width :
3mm
Microchip
Number of Pot per Package :
1
Resistance :
10kOhm
Base Part Number :
MCP4131
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface :
SPI
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Control Interface :
Serial SPI
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Elements :
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
HTS Code :
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Max Operating Temperature :
125 °C
Features :
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Number of Terminals :
Min Supply Voltage :
1.8 V
ECCN Code :
EAR99
Mounting :
Memory Type :
Volatile
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Type :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Shape :
Square
Mount :
Height :
0.88 mm
RoHS :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Number of Positions :
128
Seated Height-Max :
1 mm
Datasheets
MCP4131T-103E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131T-103E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:1 kHz, Number of Pins:8, Base Part Number:MCP4131, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, MCP4131T-103E/MF pinout, MCP4131T-103E/MF datasheet PDF, MCP4131T-103E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131T-103E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.