MCP4131-502E/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4131-502E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Supply Voltage :
5V
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Packaging :
Tube
Taper Type :
Linear
Operating Supply Current :
0.55 mA
Mounting :
Surface Mount
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Taper :
Linear
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.9mm
Number of Functions :
1
Total Resistance :
5000Ohm
Power Supplies :
1.8/5 V
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Screening Level :
Extended
Product Status :
Active
Power Supply Type :
Single
Number of Pot per Package :
1
Terminal Position :
Dual
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Interface :
SPI
Terminal Pitch :
1.27 mm
Number of Positions :
128
Supplier Package :
SOIC N
Memory Type :
Volatile
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Seated Height-Max :
1.75 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Qualification :
AEC-Q100
Number of Circuits :
Number of Terminations :
8
Supply Type :
Single
Pin Count :
8
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Pins :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Control Interface :
Serial SPI
Nominal Supply Current :
1mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bandwidth :
2 kHz
Microchip
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
3.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
Resistance :
5kOhm
Base Part Number :
MCP4131
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
MCP4131
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Number of Taps :
129
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Subcategory :
Radiation Hardening :
No
Resistance Law :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminals :
Height :
1.25mm
Mounting Type :
Resistance (Ohms) :
5k
Termination Style :
SMD/SMT
yes
Features :
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Temperature Grade :
Automotive
Mounting Style :
PCB Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistance Tolerance-Max :
20%
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Configuration :
Potentiometer
Datasheets
MCP4131-502E/SN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131-502E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Bandwidth:2 kHz, Base Part Number:MCP4131, Mounting Type:Surface Mount, MCP4131-502E/SN pinout, MCP4131-502E/SN datasheet PDF, MCP4131-502E/SN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131-502E/SN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.