MCP4131-104E/P
Mfr.Part #
MCP4131-104E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 8DIP
Stock
457
In Stock :
457
Mounting :
Through Hole
Mounting Style :
PCB Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Height :
4.953mm
Mounting Type :
Through Hole
Resistance :
100kOhm
Supplier Device Package :
8-PDIP
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Length :
10.16mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Min Supply Voltage :
1.8 V
Microchip
Operating Supply Voltage :
5V
yes
Control Interface :
Serial SPI
Series :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Nominal Supply Current :
1mA
Lead Free
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Supplier Package :
PDIP
Published :
2007
Supply Voltage :
5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Digital Potentiometer ICs
Features :
Resistance Tolerance-Max :
20%
Resistance (Ohms) :
100k
Seated Height-Max :
5.334 mm
Base Part Number :
Bandwidth :
0.1 kHz
Number of Pot per Package :
Schedule B :
Package :
Tube
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
129
Number of Positions :
128
Total Resistance :
100000Ohm
Linear
Taper :
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Operating Supply Current :
0.55 mA
Width :
7.112mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
Datasheets
MCP4131-104E/P
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131-104E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, Base Part Number:MCP4131, Bandwidth:0.1 kHz, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, MCP4131-104E/P pinout, MCP4131-104E/P datasheet PDF, MCP4131-104E/P amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131-104E/P ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.