MCP4131-103E/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4131-103E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 129TAP 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Resistance Law :
Linear
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Number of Terminals :
8
Terminal Form :
Gull wing
Resistance :
10kOhm
Base Product Number :
MCP4131
Terminal Position :
Dual
Resistance Tolerance :
± 20%
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Number of Elements :
1
Mounting :
Temperature Grade :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Seated Height-Max :
1.75 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supplies :
1.8/5 V
Min Supply Voltage :
1.8 V
Schedule B :
Package :
Tube
Configuration :
Potentiometer
Power Supply Type :
Single
Pin Count :
8
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Resistance (Ohms) :
10k
Supplier Device Package :
8-SOIC
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Control Interface :
Serial SPI
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Total Resistance :
10000Ohm
Termination Style :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pbfree Code :
yes
Number of Taps :
129
Number of Terminations :
Taper :
Linear
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Positions :
129
Microchip
Bandwidth :
1 kHz
Length :
4.9mm
Base Part Number :
MCP4131
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Memory Type :
Volatile
Height :
1.25mm
Number of Functions :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface :
SPI
Qualification :
AEC-Q100
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Screening Level :
Extended
JESD-609 Code :
e3
yes
Product Category :
Terminal Pitch :
1.27 mm
Features :
Operating Supply Current :
0.55 mA
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Supplier Package :
SOIC N
Number of Circuits :
Nominal Supply Current :
1mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supply Type :
Single
RoHS :
Details
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
Number of Pins :
Mounting Style :
PCB Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Taper Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
3.9mm
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Pot per Package :
Resistance Tolerance-Max :
20%
Datasheets
MCP4131-103E/SN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131-103E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Bandwidth:1 kHz, Base Part Number:MCP4131, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MCP4131-103E/SN pinout, MCP4131-103E/SN datasheet PDF, MCP4131-103E/SN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131-103E/SN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.