MCP40D17T-103E/LT
Mfr.Part #
MCP40D17T-103E/LT
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Resistance :
10kOhm
Supplier Device Package :
SC-70-6
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.65 mm
Total Resistance :
10000Ohm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Digital Potentiometer ICs
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Elements :
Type :
7 Bit Single I2C Digital Rheostat with Volatile Memory
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Resistance Tolerance :
± 20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Taps :
128
Memory Type :
Volatile
Configuration :
Rheostat
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Number of Pins :
6
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Positions :
128
Number of Terminals :
6
Operating Supply Voltage :
5.25, 4.75 V
Height :
900μm
Length :
2mm
Supplier Package :
SC-70
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
155
Seated Height-Max :
1.1 mm
Interface :
I2C
Packaging :
Digi-Reel®
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bandwidth :
1 kHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
HTS Code :
Base Part Number :
MCP40D17
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Base Product Number :
MCP40D17
Width :
1.25mm
Tolerance :
±20%
Supply Voltage :
2.7V
Datasheets
MCP40D17T-103E/LT
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP40D17T-103E/LT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:7 Bit Single I2C Digital Rheostat with Volatile Memory, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:6, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:1 kHz, Base Part Number:MCP40D17, Package / Case:6-TSSOP, SC-88, SOT-363, Number of Terminations:6, MCP40D17T-103E/LT pinout, MCP40D17T-103E/LT datasheet PDF, MCP40D17T-103E/LT amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP40D17T-103E/LT ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.