MCP4022T-103E/CH
Mfr.Part #
MCP4022T-103E/CH
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP SOT23-6
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
1.3mm
Supply Voltage :
5V
Resistance Tolerance-Max :
20%
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Number of Terminals :
6
RECTANGULAR
Min Supply Voltage :
2.7 V
Bandwidth :
1 kHz
Base Product Number :
MCP4022
Width :
1.75mm
Pin Count :
6
Memory Type :
Non-Volatile
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Operating Temperature :
125 °C
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Total Resistance :
10000Ohm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Form :
Gull wing
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
70
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
3.1mm
Single
Min Operating Temperature :
-40 °C
Schedule B :
Number of Taps :
64
Number of Positions :
64
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Mounting :
REACH SVHC :
No SVHC
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
Additional Feature :
NONVOLATILE MEMORY
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Configuration :
Rheostat
Series :
WiperLock™
Supplier Package :
SOT-23
Base Part Number :
MCP4022
Package / Case :
Seated Height-Max :
1.45 mm
Terminal Pitch :
0.95mm
Published :
Resistance Tolerance :
± 20%
yes
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Datasheets
MCP4022T-103E/CH
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4022T-103E/CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:1 kHz, Number of Terminations:6, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MCP4022, Package / Case:SOT-23-6, Number of Pins:6, MCP4022T-103E/CH pinout, MCP4022T-103E/CH datasheet PDF, MCP4022T-103E/CH amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4022T-103E/CH ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.