MCP4021T-503E/MC
Mfr.Part #
MCP4021T-503E/MC
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 64TAP 8DFN
Supply Voltage :
5V
Min Supply Voltage :
2.7 V
Supplier Package :
DFN EP
Memory Type :
Non-Volatile
Max Operating Temperature :
125 °C
Published :
Resistance (Ohms) :
50k
Additional Feature :
NONVOLATILE MEMORY
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
Terminal Form :
NO LEAD
Bandwidth :
0.2 kHz
Operating Supply Voltage :
5V
Seated Height-Max :
1 mm
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Resistance :
50kOhm
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Positions :
64
Configuration :
Potentiometer
Features :
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Product Number :
MCP4021
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
70
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Base Part Number :
MCP4021
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Series :
WiperLock™
Number of Taps :
64
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Terminations :
8
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Resistance Tolerance-Max :
20%
Number of Terminals :
8
Subcategory :
Width :
2mm
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Length :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
0.95 mm
Datasheets
MCP4021T-503E/MC
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4021T-503E/MC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4021, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Package / Case:8-VFDFN Exposed Pad, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP4021T-503E/MC pinout, MCP4021T-503E/MC datasheet PDF, MCP4021T-503E/MC amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4021T-503E/MC ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.