MCP4018T-103E/LT
Mfr.Part #
MCP4018T-103E/LT
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Interface :
I2C
Microchip
Subcategory :
Memory Type :
Volatile
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Length :
2mm
Number of Terminals :
6
Supplier Package :
SC-70
40
Dimensions :
2 x 1.25 x 0.9mm
RoHS :
Details
Number of Taps :
128
Supplier Device Package :
SC-70-6
Supply Voltage :
5V
Series :
Base Part Number :
MCP4018
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Power Supplies :
2/5V
Base Product Number :
MCP4018
Total Resistance :
10000Ohm
Number of Terminations :
6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
7 Bit Single I2C Digital POT with Volatile Memory
Nominal Supply Current :
80μA
Operating Supply Voltage :
5.5, 1.8 V
Resistance Law :
Linear
Package Type :
SC-70
Factory Lead Time :
14 Weeks
Active
Number of Elements :
1
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Height :
900μm
Product Type :
Seated Height-Max :
1.1 mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Configuration :
Potentiometer
Number of Pot per Package :
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
10kOhm
Resistance Tolerance-Max :
20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Taper Type :
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Pitch :
0.65 mm
Bandwidth :
1 kHz
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Tolerance :
±20%
Width :
1.25mm
Resistance Tolerance :
± 20%
Number of Positions :
128
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
155
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Brand :
Datasheets
MCP4018T-103E/LT
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4018T-103E/LT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:6-TSSOP, SC-88, SOT-363, Base Part Number:MCP4018, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:6, Type:7 Bit Single I2C Digital POT with Volatile Memory, Number of Pins:6, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:1 kHz, MCP4018T-103E/LT pinout, MCP4018T-103E/LT datasheet PDF, MCP4018T-103E/LT amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4018T-103E/LT ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.