MCIMX7D2DVM12SC
Mfr.Part #
MCIMX7D2DVM12SC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
541-LFBGA
Description
I.MX 7D 1.2 GHZ 19X19 MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
JESD-30 Code :
S-PBGA-B541
Low Power Mode :
yes
Ethernet :
10/100/1000Mbps (2)
Security Features :
A-HAB, ARM TZ, CAAM, CSU, SJC, SNVS
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD, MIPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.2V
Graphics Acceleration :
No
Address Bus Width :
26
Surface Mount :
yes
Boundary Scan :
Published :
Integrated Cache :
Series :
I.MX7D
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.25V
Additional Interfaces :
AC'97, CAN, eCSPI, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, PCIe, QSPI, SAI, UART
Bit Size :
32
Package / Case :
541-LFBGA
Supply Voltage :
1.225V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
1.8V 3.3V
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Form :
Ball
Format :
Floating Point
Speed :
1.2GHz
External Data Bus Width :
16
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ MPE
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Number of Terminations :
541
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Length :
19mm
Terminal Pitch :
0.75mm
USB :
USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2)
Height Seated (Max) :
1.42mm
Core Processor :
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4
RAM Controllers :
LPDDR2, LPDDR3, DDR3, DDR3L
Datasheets
MCIMX7D2DVM12SC
NXP Semiconductors MCIMX7D2DVM12SC
0.75mm ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 32-bit Microprocessor i.MX7D Series 1.225V 541-LFBGA
MCIMX7D2DVM12SC Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 541-LFBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 2 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~85°C TJ. The cpu microprocessor belongs to the i.MX7D series. The CPU is cored with a ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 processor. The CPU uses LPDDR2, LPDDR3, DDR3, DDR3L RAM controllers. This microprocessor features interfaces AC'97, CAN, eCSPI, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, PCIe, QSPI, SAI, UART. In this CPU, I/O is set to 1.8V 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. In total, there are 541 terminations. When the voltage supply is 1.225V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 1.25V. 16 is the width of the external data bus on this CPU.