MCIMX6L2DVN10AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCIMX6L2DVN10AA
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
432-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Package / Case :
432-TFBGA
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Security Features :
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Packaging :
Tray
Voltage - I/O :
1.2V 1.8V 3.0V
Operating Temperature :
0°C~95°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Graphics Acceleration :
yes
Speed :
1.0GHz
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Ethernet :
10/100Mbps (1)
USB :
USB 2.0 + PHY (3)
Supplier Device Package :
432-MAPBGA (13x13)
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Series :
i.MX6SL
Additional Interfaces :
AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MCIMX6L2DVN10AA
NXP Semiconductors MCIMX6L2DVN10AA
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6SL Series 432-TFBGA
MCIMX6L2DVN10AA Overview
Due to its 432-TFBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the i.MX6SL series. ARM® Cortex®-A9 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are LPDDR2, LVDDR3, DDR3. Featuring AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.2V 1.8V 3.0V I/O running on this CPU. Suppliers offer the package 432-MAPBGA (13x13).