MCIMX6D5EYM12AD
Mfr.Part #
MCIMX6D5EYM12AD
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
624-LFBGA, FCBGA
Description
I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU ARM CO
Stock
443
In Stock :
443
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Boundary Scan :
yes
Number of Terminations :
624
SATA :
SATA 3Gbps (1)
JESD-609 Code :
e1
Length :
21mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Position :
BOTTOM
External Data Bus Width :
64
Clock Frequency :
24MHz
ECCN Code :
5A992
Integrated Cache :
Package / Case :
624-LFBGA, FCBGA
Security Features :
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Address Bus Width :
26
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.275V
Operating Temperature :
-20°C~105°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
Terminal Pitch :
0.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.5V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B624
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
Series :
i.MX6D
Published :
2002
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Packaging :
Tray
Graphics Acceleration :
Terminal Form :
Ball
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Format :
FIXED POINT
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Low Power Mode :
Speed :
1.2GHz
Bit Size :
64
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Datasheets
MCIMX6D5EYM12AD
NXP Semiconductors MCIMX6D5EYM12AD
0.8mm ARM® Cortex®-A9 64-bit Microprocessor i.MX6D Series 624-LFBGA, FCBGA