MCIMX6D5EYM10ADR
Mfr.Part #
MCIMX6D5EYM10ADR
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
624-LFBGA, FCBGA
Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
i.MX6D
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Speed :
1.0GHz
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Security Features :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Package / Case :
624-LFBGA, FCBGA
Operating Temperature :
-20°C~105°C TJ
SATA :
SATA 3Gbps (1)
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Published :
Datasheets
MCIMX6D5EYM10ADR
NXP Semiconductors MCIMX6D5EYM10ADR
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6D Series 624-LFBGA, FCBGA
MCIMX6D5EYM10ADR Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 624-LFBGA, FCBGA. The packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. There are 2 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -20°C~105°C TJ should be understood. This is part of the i.MX6D series. The CPU is powered by a ARM® Cortex®-A9 core. There are LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers on this CPU. This microprocessor features CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 2.8V 3.3V.