MCIMX27VOP4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCIMX27VOP4A
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
404-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU I.MX27 400MHZ 404MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Speed :
400MHz
Core Processor :
ARM926EJ-S
ECCN Code :
5A992.C
Co-Processors/DSP :
Security; SAHARAH2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Address Bus Width :
26
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Bit Size :
32
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
1.4mm
Package / Case :
404-LFBGA
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Surface Mount :
yes
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Number of Terminations :
404
Length :
17mm
External Data Bus Width :
16
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.38V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
USB :
USB 2.0 + PHY (3)
Low Power Mode :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage :
1.45V
Base Part Number :
MCIMX27
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Series :
i.MX27
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.52V
Published :
Integrated Cache :
Boundary Scan :
Terminal Form :
Ball
Voltage - I/O :
2.0V 2.5V 2.7V 3.0V
Clock Frequency :
26MHz