MCIMX27VJP4A
Mfr.Part #
MCIMX27VJP4A
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
404-LFBGA
Description
IC MPU I.MX27 400MHZ 404MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
ECCN Code :
5A992.C
Supply Voltage :
1.45V
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - I/O :
2.0V 2.5V 2.7V 3.0V
Format :
FIXED POINT
Terminal Form :
Ball
JESD-609 Code :
e1
Series :
i.MX27
Low Power Mode :
yes
Number of Terminations :
404
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
BOTTOM
Graphics Acceleration :
yes
Surface Mount :
Address Bus Width :
26
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Speed :
400MHz
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Boundary Scan :
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.38V
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Security Features :
Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory
Co-Processors/DSP :
Security; SAHARAH2
External Data Bus Width :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Package / Case :
404-LFBGA
Bit Size :
32
Base Part Number :
MCIMX27
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.52V
Clock Frequency :
26MHz
Integrated Cache :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
HTS Code :
Core Processor :
ARM926EJ-S
Length :
17mm