MCIMX27LM0P4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCIMX27LM0P4A
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
473-LFBGA
Datasheet
Download
Description
ARM 9 RISC MICROPROCESSOR 32 BI
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Security; SAHARAH2
Series :
i.MX27
Display & Interface Controllers :
Keypad, LCD
Supplier Device Package :
473-LFBGA (19x19)
Product Status :
Active
Graphics Acceleration :
yes
USB :
USB 2.0 + PHY (3)
Security Features :
Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory
Additional Interfaces :
1-Wire, AC97, I²C, I²S, IDE, MMC/SD, SPI, SSI, UART
Voltage - I/O :
2V, 2.5V, 2.7V, 3V
Core Processor :
ARM926EJ-S
Speed :
400MHz
SATA :
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Package / Case :
473-LFBGA
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C (TA)