MCH032CN101KK
Mfr.Part #
MCH032CN101KK
Description
CAP CER 100PF 25V X7R 0201
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.012 0.30mm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
MCH032CN101KK
ROHM Semiconductor MCH032CN101KK
100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
MCH032CN101KK Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
MCH032CN101KK Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V