MCH032AN390JK
Mfr.Part #
MCH032AN390JK
Description
CAP CER 39PF 25V C0G/NP0 0201
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
39pF
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.012 0.30mm
Temperature Characteristics Code :
CH
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Datasheets
MCH032AN390JK
ROHM Semiconductor MCH032AN390JK
39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
MCH032AN390JK Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
MCH032AN390JK Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V