MCF5475VR200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCF5475VR200
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
388-BBGA
Datasheet
Download
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, COL
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
Coldfire V4E
Series :
MCF547x
RAM Size :
32K x 8
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
32-Bit
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
200MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peripherals :
DMA, PWM, WDT
Oscillator Type :
External
Program Memory Type :
ROMless
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.43V~1.58V