MCF5272CVM66R2
Mfr.Part #
MCF5272CVM66R2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
196-LBGA
Description
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196PBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Peripherals :
DMA, WDT
Series :
MCF527x
Package / Case :
196-LBGA
Program Memory Size :
16KB 4K x 32
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
External
Supplier Device Package :
196-PBGA (15x15)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of I/O :
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
66MHz