MCF52211CAE66
Mfr.Part #
MCF52211CAE66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Clock Frequency :
66MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Core Size :
32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Bit Size :
32
PWM Channels :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
DAC Channels :
No
Package / Case :
64-LQFP
Base Part Number :
MCF52211
Number of I/O :
43
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
66MHz
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
64
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Width :
10mm
Power Supplies :
3/3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
10mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Series :
MCF5221x
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 8x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Published :
2007
Packaging :
Tray
Core Processor :
Coldfire V2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Type :
Flash
ROM (words) :
131072
Has ADC :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
100mA