MCF5206FT25A
Mfr.Part #
MCF5206FT25A
Manufacturer
Motorola
Package / Case
160-BQFP
Description
MPU COLDFIRE MCF5XXX PROCESSOR R
Manufacturer :
Motorola
Product Category :
Microprocessors
JESD-30 Code :
S-PQFP-G160
Program Memory Type :
ROMless
Pbfree Code :
yes
Bit Size :
32
JESD-609 Code :
e0
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Connectivity :
I2C, UART/USART
Package / Case :
160-BQFP
Low Power Mode :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
25MHz
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
External Data Bus Width :
32
Number of I/O :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Pin Count :
160
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Format :
FIXED POINT
Surface Mount :
Clock Frequency :
25MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
Coldfire V2
Series :
MCF520x
Number of Terminations :
160
Packaging :
Tray
Address Bus Width :
28
Boundary Scan :
Oscillator Type :
External
RAM Size :
512 x 8
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
POR, WDT
Integrated Cache :
Terminal Finish :
TIN LEAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V~5.25V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Qualification Status :
COMMERCIAL
Datasheets
MCF5206FT25A
Motorola MCF5206FT25A
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF520x Series 5V 160-BQFP
MCF5206FT25A Overview
The package is in 160-BQFP format. The MCU has 8 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of ROMless in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is 0°C~70°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the MCF520x series of components. The Coldfire V2 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROPROCESSOR, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 160 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. It consists of 160 pins. In terms of frequency, it operates at a 25MHz clock rate.