MCB10JB11K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCB10JB11K5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11.5K OHM 5% 10W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.890Lx0.374W 48.00mmx9.50mm
Series :
MCB
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
11.5kOhm
Composition :
Metal Oxide Film
Power (Watts) :
10W
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MCB10JB11K5
11.5kOhm, 10W, Metal Oxide Film,