MC908GR16ACFAER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC908GR16ACFAER
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tape and Reel
Address Bus Width :
8
Frequency (Max) :
8MHz
Number of I/O :
37
Package / Case :
LQFP
Height Seated (Max) :
1.6mm
Temperature Grade :
Industrial
DMA Channels :
No
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
LVD, POR, PWM
Number of Pins :
48
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Access Time :
8 μs
Memory Size :
16kB
Interface :
LIN, SCI, SPI
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Has ADC :
yes
Number of Programmable I/O :
37
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
8
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
PWM Channels :
RAM Size :
1kB
JESD-609 Code :
e3
Number of Timers/Counters :
4
Frequency :
8MHz
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
8B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Min Supply Voltage :
2.97V
Number of Terminations :
48
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Supply Voltage :
5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
DAC Channels :
Pin Count :
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Core Architecture :
HC08
Terminal Pitch :
0.5mm