MC8641DTHX1250HE
Mfr.Part #
MC8641DTHX1250HE
Package / Case
1023-BCBGA, FCCBGA
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
3 (168 Hours)
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Base Part Number :
MC8641
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Core Processor :
PowerPC e600
RAM Controllers :
DDR, DDR2
Published :
Speed :
1.25GHz
Supplier Device Package :
1023-FCCBGA (33x33)
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1023-BCBGA, FCCBGA
Ethernet :
10/100/1000Mbps (4)
Graphics Acceleration :
No
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
Series :
MPC86xx
Datasheets
MC8641DTHX1250HE
NXP Semiconductors MC8641DTHX1250HE
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 1023-BCBGA, FCCBGA
MC8641DTHX1250HE Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 1023-BCBGA, FCCBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 2 Core 32-Bit cores and 2 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~105°C TA. MPC86xx is its series number. Core-wise, this CPU has a PowerPC e600 processor. It has DDR, DDR2 RAM controllers. A DUART, HSSI, I2C, RapidIO interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 1.8V 2.5V 3.3V. To find variants of the microprocessor, try searching with MC8641. There is a 1023-FCCBGA (33x33) package offered by suppliers.