MC8641DTHX1250HC
Mfr.Part #
MC8641DTHX1250HC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Microprocessors
Supplier Device Package :
1023-FCCBGA (33x33)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Ethernet :
10/100/1000Mbps (4)
Speed :
1.25GHz
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Core Processor :
PowerPC e600
Package / Case :
1023-BCBGA, FCCBGA
RAM Controllers :
DDR, DDR2
Series :
MPC86xx
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
Published :
Base Part Number :
MC8641
Datasheets
MC8641DTHX1250HC
NXP Semiconductors MC8641DTHX1250HC
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 1023-BCBGA, FCCBGA
MC8641DTHX1250HC Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 1023-BCBGA, FCCBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Bulk. There are 2 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~105°C TA. The MPC86xx series contains it. A PowerPC e600 processor powers this CPU. DDR, DDR2 RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces to serve you better. I/O is run at 1.8V 2.5V 3.3V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC8641. Suppliers offer a 1023-FCCBGA (33x33) package.