MC8640THJ1250HE
Mfr.Part #
MC8640THJ1250HE
Package / Case
994-BCBGA, FCCBGA
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 994FCCBGA
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Graphics Acceleration :
No
Package / Case :
994-BCBGA, FCCBGA
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
10/100/1000Mbps (4)
Core Processor :
PowerPC e600
Speed :
1.25GHz
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MC8640THJ1250HE
NXP Semiconductors MC8640THJ1250HE
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series 994-BCBGA, FCCBGA
MC8640THJ1250HE Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 994-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~105°C TA. In the MPC86xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DDR, DDR2 RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces DUART, HSSI, I2C, RapidIO for better service. At 1.8V 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O.