MC8640DTHX1067NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC8640DTHX1067NC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Ethernet :
10/100/1000Mbps (4)
Packaging :
Bulk
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Series :
MPC86xx
Core Processor :
PowerPC e600
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
RAM Controllers :
DDR, DDR2
Package / Case :
1023-BCBGA, FCCBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
MC8640
Published :
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
Graphics Acceleration :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Speed :
1.067GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MC8640DTHX1067NC
NXP Semiconductors MC8640DTHX1067NC
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8640 1023-BCBGA, FCCBGA
MC8640DTHX1067NC Overview
With a packing size of 1023-BCBGA, FCCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Bulk. CPUs have 2 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~105°C TA. A MPC86xx series item. A PowerPC e600 processor is present in this CPU. The CPU contains DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, HSSI, I2C, RapidIO. 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with MC8640.