MC850DECZQ50BUR2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC850DECZQ50BUR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Ethernet :
10Mbps (1)
Series :
MPC8xx
Base Part Number :
MC850
USB :
USB 1.x (1)
Graphics Acceleration :
No
Package / Case :
256-BBGA
Additional Interfaces :
HDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SCC, SDLC, SMC, SPI, UART
RAM Controllers :
SDRAM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Speed :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - I/O :
3.3V
Published :
Datasheets
MC850DECZQ50BUR2
NXP Semiconductors MC850DECZQ50BUR2
Microprocessor MPC8xx Series MC850 256-BBGA
MC850DECZQ50BUR2 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 256-BBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tape & Reel (TR). In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~95°C TA. MPC8xx is its series number. It has SDRAM RAM controllers. A HDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SCC, SDLC, SMC, SPI, UART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. To find variants of the microprocessor, try searching with MC850.