MC68HC000EI20
Mfr.Part #
MC68HC000EI20
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Description
IC MPU M680X0 20MHZ 68PLCC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Core Processor :
EC000
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
20MHz
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.21x24.21)
Packaging :
Tube
Voltage - I/O :
5.0V
Datasheets
MC68HC000EI20
NXP Semiconductors MC68HC000EI20
EC000 Microprocessor M680x0 Series 68-LCC (J-Lead)
MC68HC000EI20 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 68-LCC (J-Lead). High reliability is achieved using advanced packaging method Tube. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~70°C TA. In the M680x0 series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. At 5.0V, the CPU runs its I/O. It is offered by suppliers as a package 68-PLCC (24.21x24.21).