MC68882RC50A
Mfr.Part #
MC68882RC50A
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
68-BCPGA
Description
IC FLOATING-POINT CO-PROC 68PGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Bus Compatibility :
Clock Frequency :
50MHz
Terminal Form :
PIN/PEG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Address Bus Width :
5
Pin Count :
68
Terminal Pitch :
2.54mm
Type :
Floating-Point Co-Processor
Packaging :
Tray
Operating Temperature (Max) :
70°C
Boundary Scan :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
68-BCPGA
Mounting Type :
Through Hole
Length :
26.92mm
Surface Mount :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V