MC68332GVAG16
Mfr.Part #
MC68332GVAG16
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Stock
123
In Stock :
123
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
15
PWM Channels :
yes
External Data Bus Width :
16
Has ADC :
No
ECCN Code :
EAR99
Published :
1996
RAM Size :
2K x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e3
DAC Channels :
No
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Packaging :
Tray
Address Bus Width :
24
Clock Frequency :
16MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bit Size :
32
Series :
M683xx
Length :
20mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Finish :
MATTE TIN
Core Size :
32-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Base Part Number :
MC68332
Peripherals :
POR, PWM, WDT
DMA Channels :
Number of Terminations :
144
Width :
20mm
Speed :
16MHz
Package / Case :
144-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.5mm