MC68332ACAG16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC68332ACAG16
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
MC68332 - MICROCONTROLLER, 32-BI
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Series :
M683xx
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Published :
1996
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
External Data Bus Width :
16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
CPU32
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
5V
Program Memory Type :
ROMless
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of I/O :
15
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
MC68332
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
32
Width :
20mm
ECCN Code :
EAR99
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Terminal Position :
QUAD
Length :
20mm
Address Bus Width :
24
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
yes
HTS Code :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
DMA Channels :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
DAC Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peripherals :
POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e3
Speed :
16MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
144-LQFP
RAM Size :
2K x 8
Number of Terminations :
144
Has ADC :
Core Size :
32-Bit
Clock Frequency :
16MHz
Datasheets
MC68332ACAG16
NXP Semiconductors MC68332ACAG16
ROMless CPU32 32-Bit Microcontroller M683xx Series MC68332 5V 144-LQFP
MC68332ACAG16 Overview
144-LQFP-packages are available. There are 15 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called ROMless in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the M683xx series. CPU32 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 144 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The base part number MC68332 provides alternatives. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It's got a 16MHz clock.